Növekedésük erőteljes, a Golyós eukaliptusz, vagy lázfa (Eucalyptus globulus) egy év alatt három métert is nőhet. Egy hektár eukaliptusz ültetvény 20 év alatt annyi fát ad, mint más haszonfa 100-120 év alatt (kb. 800 köbmétert). Az eukaliptusz olajat tartalmazó levelek, száraz fakéreg darabok és pamacsos virágok a nyári forróságban könnyen lángra kapnak. Ez okozza a hírhedt ausztrál erdőtüzeket. A pusztító természeti csapás után azonban a fák újra rügyeznek, az aljnövényzet életre kel, a benne megbúvó magok kicsíráznak.
Felhasználása
Legtöbbjük haszonfa, tölgynél, diónál keményebb a fája. Ezt a tömör, súlyos keményfát az ausztráliai mahagóni néven tartják számon. Farontó bogarak nem károsítják, nehezen korhad, ezért leginkább cölöpök, telefon- és villanypóznák, hajók, bútorok, parketta és fűrészáru alapanyaga. Más fajtáit papírgyártáshoz használják fel. A lehullott kéregdarabokból is készítenek papírt. Mivel hatalmas gyökérrendszere sok vizet elszív, ezért régen mocsaras területekre tömegesen ültették, nem mellesleg illatanyaga riasztja a malária szúnyogot. Ezzel a módszerrel sikeresen számoltak fel mocsarakat, lápokat. Némelyik fajtából festék- és cserzőanyagot nyernek ki, mivel nagy mennyiségben tartalmaznak ehhez szükséges vegyületeket.
Az eukaliptusz olaját széles körben használják gyógyászati célokra. Az illóolajat a fiatal ágakból és levelekből nyerik ki. Olaja a cineolnak köszönhetően antiszeptikus, vírus- és baktériumölő hatású, akárcsak a teafa esetében. Nyákoldó és hűsítő hatású, kiváló köptető, görcsoldó. Hatóanyagai miatt légúti megbetegedések esetén inhalálásra és a fogászatban szájöblítésre használják. Eukaliptuszlevél kivonattal kezelnek sebeket, keléseket is.
Kiválóan alkalmas megfázásos betegségek, láz és fájdalom csillapítására, gyulladások csökkentésére. Aromaterápia, kozmetikai- és édességipar számára is fontos alapanyag illóolaja.
Termesztéstchnológia
Egy külföldi oldalon találtam képes beszámolót az eukaliptusz nagy tömegű termesztéséről és kitermeléséről. Az így kapott faanyag ipari célú felhasználásra kerül. Jelentős ültetvények találhatóak Spanyolországban, Brazíliában, Indonéziában, USA déli államaiban és Afrikában.