Barion Pixel
cropped-vijaya.png.png

Zöldtrágya növények, zöldítés

Magyarországon 2015-ben vezették be a zöldítés programját, melyet EU-s előírások szabályoznak. Lényege, hogy a földtulajdonosok a táblavetések közötti időszakban használhatnak vetésforgóba illeszthető köztes növényeket. Erre pontos előírások, ajánlások vannak.

Milyen növények ezek, és mi célt szolgálnak?

A jól megválasztott másodvetésre használt növények kórokozó és kártevő gyérítő hatásúak. Visszaszorítják a fonálféreg, gyökérgolyva, cserebogár pajor terjedését a talajban. További kedvező hatások érhetők el alkalmazásuk estén: nitrogénmegkötő tulajdonságaik révén javítják a tápanyag-gazdálkodást a talajban. Zöld tömegük védik a talajt a víz- és szélerózió ellen. Sűrűn elágazó erős gyökérzetük mélyen behatolnak a talajba, így levegőztetik azt, javítják annak szerkezetét, és a talajéletet aktivizálják. Szerteágazó gyökerük segítségével tápanyagot tárnak fel és kötnek meg. Vetés után növekvő levélzetük, nagy zöldtömegük kedvezően befolyásolják a talaj nedvességtartalmát. Jó gyomelnyomók. Növekedési ciklusuk befejezése után talajba történő visszaforgatásuk esetén emelik annak szervesanyag tartalmát.

Saját kertünkben is használhatjuk ezeket a növényeket, kis területen is kiválóan alkalmazható, nemcsak nagyüzemi mezőgazdaságban. Vethetjük a magokat üres, kihasználatlan területre, sorok közzé, gyepes területre, gyümölcsfák alá. Keverhetünk a magokhoz búzavirág, körömvirág, pirosló here, homoki habszegfű magot is, ezzel vadvirágos jellegű méhlegelőt hozhatunk létre. Fent leírt jótulajdonságaik mellett, ha vegyes vetést alkalmazunk, virágzásukkor szemet gyönyörködtető látványban lehet részünk, ezenfelül a hasznos beporzók, vadméhek, poszméhek is szeretni fogják. Gyakori látogatóink lesznek a kertben. Levágott, összedarabolt részeit tegyük komposztálóba, a veteményes, konyhakerti növények, gyümölcsfák tövére.

Nézzük meg, melyek ezek a növények, milyen tulajdonságokkal bírnak:

  • Mézontófű (Phacelia tanacetifolia)

Biotermesztésben, ökológiai gazdálkodásban nélkülözhetetlen növény. Növekedése során levélzete vastag takarót képez a talajréteg felett. Nagyon jó gyomelnyomó, a talajnedvességet megtartja. Zöldtrágyanövényként őszi talajba dolgozása során növeli annak szervesanyag tartalmát. Gyökere cián tartalmú vegyületet termel, mely gyéríti, távol tartja a fonálférgeket.

Jól társítható más zöldtrágyanövényekkel. A vetést követő 6-8. héten már nyílnak az első virágok, utána 4-8 hétig folyamatosan nyílik kunkorodó, több ágú virágzata. Mézhozama kicsivel marad el az akácétól.  Takarmánynövényként is hasznosítható, nincs mérgező hatása, beltartalmi értéke alig marad el a lucernától. Ellenálló, viszonylag igénytelen növény. Talajban nem válogat, egyedül a homokos talajban nem nő megfelelően. Ne trágyázzuk, mert a virághozama kevesebb lesz.

Márciustól már vethető egészen májusig, júniusig jól előkészített, gyommentes talajba 1 cm mélyen.

  • Fehér mustár (Sinapis alba)

Kiváló zöldtrágya és talajtakaró. Mélyre nyúló gyökere lazítja és szellőzteti a talajt, szervesanyaggal látja el.

Őshazája a Földközi-tenger medencéje, de már az ókorban elterjedt Európa-szerte. A magok jól csíráznak, ezért szabadföldbe helyben vetjük, kora tavasszal. Sekélyen vessük a magokat 0,5-1 cm mélyen. Gyökérrendszere lazítja a talajt, gátolja a talajeróziót. Kitűnő zöldtrágya, mulcsozáshoz, komposztáláshoz használható. Fonálféreg gyérítő hatása van. Magja fűszer, gyógyszer, értékes olajat tartalmaz.

Tavasztól késő őszig bármikor vethető. Gyorsan csírázik, elnyomja a gyomokat.

  • Fehér here (Trifolium repens)

A természetes, ökológiai gyep fontos alkotója. Fűmaghoz keverve fenntartható pázsitot kapunk. Sorközökre is vethetjük, megköti a talaj nedvességét.

Fontos talajtakaró. Nedves és száraz talajon egyaránt megél. Magról újraveti magát. Tavasszal és ősszel vessük el a fűmaggal együtt. 100 nm-re 50 g elegendő. Megköti a nitrogént a talajban, ami a fű egyik tápanyaga. Lazítja a talajt, szabályozza a vízháztartást. Bírja a taposást, puha réteget képez leveleivel, virágjával. Virágzata ehető, vér- és nyirokrendszer tisztító hatása van.

Négylevelű változata a szerencsehozó négylevelű lóhere.

  • Olajretek (Raphanus oliefera)

Vessük szabadon álló területre, meggátolja a gyomosodást, tápanyaggal látja el a földet, gyéríti a fonálférgeket. Sokoldalúan használható egynyári növény. Nagyon jó előveteménye a burgonyának. Kiváló zöldtrágya, gyors növekedésével kiszorítja a gyomokat. Gyökere mélyen hatol a talajba, nagyon jó tápanyagfeltáró. Zöldhozama nagy, ezért jól bedolgozható a talajba, vághatjuk komposztba. Vetése legjobb március elején, nem fagyérzékeny. Zöldítőként hasznosítva augusztban vetik. Zöldugar létesítéshez legjobb társnövénye a facélia. Ebben az esetben pihentetik a talajt.

Másik jó társnövénye a mustár. Együtt vetve gyorsan fejlődő talajtakaró állományt alkot, mely véd a szél és csapadék által okozott talajerózióval szemben. Szerteágazó, mélyre hatoló gyökérzetük lazítják a talajt. Megköti a nitrogént, foszfort halmoz fel. A visszamaradt növényi maradványok bekerülnek a talajba, tápanyaggal ellátva azt.

Keresztesvirágú növények előtt nem javasolt ültetni.

  • Pirosló here (Trifolium rubens)

Lilás-vörös virágjával díszít. Különleges megjelenése miatt tehetjük csokrokba, vethetjük sorközökbe, kihasználatlan helyekre zöldítőként. A beporzókat vonzza.

Hidegtűrő évelő. Magassága: 50-60 cm. Talajban nem válogat, napos helyen fejlődik szépen. Ha elvirágzott, vágjuk vissza. Használjuk mulcsnak, zöldtrágyának.

Magvetés: szabadföldbe márciustól májusig. Vékonyan takarjuk, tartsuk nedvesen a talajt. Palántanevelés februártól. Magokat szórjuk meg vermikulttal, fedjük le fóliával. Csírázási hőmérséklet 20 fok. Ideje 2-4 hét.

  • Pohánka, hajdina (Fagopyrum esculentum)

Elfeledett táplálék növény, gluténmentes és bio ételek alapanyaga. Kiváló méhlegelő, hajtásait adhatjuk háziállatoknak. Fehér virágját csokrokhoz is használhatjuk.

Egyéves, lágyszárú, rövid tenyészidejű növény. Lisztes magja miatt a gabonák közzé sorolják (álgabona), ezért sok országban nagy mennyiségben termesztik. Legnagyobb fogyasztó Japán. Héjától megfosztott magjából kásaszerű ételeket készítenek. Gluténmentessége miatt a búza kiváltására megfelelő. Magas rost és fehérje tartalma van. Gazdag ásványi anyagokban, nyomelemekben. Télen a magok csírái gazdag tápanyagforrás.

Fagyérzékeny, vízigényes, mérsékelten melegkedvelő. Laza szerkezetű, semleges talajt szeret. Vetési ideje május végétől július eleje. Vetésmélység: 2-5 cm. Szív alakú levelei kelés után jól takarják a talajt.
  • Vörös here (Trifolium pratense)

Természetes, ökológiai gyepek értékes alkotója. Gazdagon szétágazó gyökérzete gazdagítja a talaj nitrogén és szerves anyag tartalmát. Káposzta és póréhagyma kiváló előveteménye.

A lucerna után a második legértékesebb pillangós virágú szálas takarmánynövény. Tavaszi vetés javasolt. A nedvesebb talajt szereti. Árnyékosabb helyre vessük, akár fák alá. Karógyökere 60-70 cm mélyen hatol a talajba. Homokos és agyagos talajon nem termeszthető. Májustól novemberig virágzik. Méhlegelő vadméhek, poszméhek számára.

Népgyógyászatban évszázadok óta számontartják, mint értékes gyógynövény. Ásványi anyagokban, nyomelemekben gazdag. Számos női-férfi problémára gyógyír.

A friss vöröshere puffasztó hatású, ezért a lucernához hasonlóan nem szabad legeltetni! Széna készítése javasolt belőle.

  • Bíborhere (Trifolium incarnatum)

Zöldítésre és zöldtrágyának használható növény. Növeli a talaj nitrogén készletét. Kiváló mézelő. Vágott virágként csokrokba is tehetjük.

Áttelelő pillangós virágú szálastakarmány, a talaj termékenységét javító zöldtrágyanövény. A nitrogénben szegény, kissé száraz, kötött vagy laza löszön képződött talaj és homoktalaj megfelelő számára. Optimális vetésideje augusztus 20-25., tavaszi vetése március 15-30., vetésmélység 2 cm. A bíborhere nagyon jó elővetemény, utána bármilyen növény következhet. Jól mézelő, virágpor termelése jelentős. Frissen szarvasmarhák és lovak kedvelt takarmánya.

Fent felsorolt növényeik magjai kaphatók a webshopban „Talajélet, zöldítés” kategória alatt. Még nem késő vetni, a forró nyári időszak után is elszórhatjuk. Magvetés után tartsuk nedvesen a talajt.